Potencjału dobrze dobranych skarpet nie warto lekceważyć. Każdy narciarz powinien mieć w zanadrzu co najmniej kilka modeli, które znakomicie chronią przed wilgocią, a jednocześnie gwarantują komfort cieplny. Jeśli szukasz idealnego rozwiązania dla siebie, sprawdź nasz poradnik.

Na stoku specjalistyczna odzież to podstawa.

Początkującym narciarzom często wydaje się, że na stoku wystarczą zwyczajne skarpetki. Oczywiście, jednorazowo ubierając grube, choć zwykłe skarpety do butów narciarskich, nie powinno Ci się stać nic złego. Jednak na dłuższą metę nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zwyczajne skarpety nie wykazują istotnych dla narciarzy cech, jak choćby:

  • termoaktywność
  • gwarantowanie komfortu cieplnego bez bardzo grubej warstwy materiału
  • zabezpieczenie przed otarciami
  • amortyzacja stopy

W przypadku skarpet narciarskich, producenci mają na uwadze wszystkie te aspekty, doskonale wiedząc, że całodniowe eskapady na stok wymagają specjalnych rozwiązań.

Skarpety narciarskie – jak powinny być zbudowane?

Na pierwszy rzut oka skarpety narciarskie mogą przypominać sportowe modele uniwersalne. W ich projekcie uwzględnia się natomiast dodatkowe elementy ochronne, które zapobiegają kontuzjom. W których miejscach skarpeta powinna mieć wbudowane ochraniacze? Najważniejsze jest podbicie, narażone na obicia i zadrapania najbardziej ze wszystkich części stopy, zwłaszcza, jeśli buty narciarskie są nie najlepiej dopasowane.

Elementy ochronne powinny zostać również umieszczone na ścięgnie Achillesa oraz piętach. Wszystkie te udogodnienia są szczególnie ważne w przypadku początkujących narciarzy, którzy dopiero oswajają się z jazdą, jak również osób, uprawiających sporty bardzo intensywnie i na wysokim stopniu zaawansowania. Otarcia, obtłuczenia i pęcherze mogą być naprawdę sporym utrudnieniem przy jeździe i odebrać całą radość z uprawiania sportu. Warto więc im zapobiegać.

Analizując budowę, zwróć również uwagę, czy skarpeta przylega do łydki – nie może się z niej zsuwać, ponieważ drastycznie obniży to efektywność ochrony.

Skarpety narciarskie – z jakiego materiału powinny być wykonane?

Ciepłe skarpety to podstawa, ale powinny być również przystosowane na stok.

Różnorodność tkanin wykorzystywanych do produkcji skarpet narciarskich jest naprawdę spora. Wśród tkanin sztucznych dominują Thermolite i Coolmax. To tekstylia, zaprojektowane specjalnie na potrzeby tego typu odzieży i akcesoriów, znakomicie dające sobie radę z odprowadzaniem wilgoci. To niezwykle istotne w przypadku wszystkich części ubioru przeznaczonych na stok – pot przy skórze musi zostać odprowadzony, aby nie dopuścić do następującego po zgrzaniu wychłodzenia.

W przypadku tkanin naturalnych dominuje natomiast wełna. Najczęściej dodawana jest ona w formie domieszki, choć zdarza się również, że skarpety są wykonane całkowicie z jej wykorzystaniem. Świetnie sprawdza się tutaj wełna merynosa, gatunku owiec hodowanych głównie w Australii. Z uwagi na duże wahania temperatur, ich runo znakomicie odprowadza wilgoć, a przy tym świetnie grzeje.

Szukasz wysokiej jakości skarpet narciarskich? W naszym sklepie znajdziesz szeroki przekrój modeli w różnych rozmiarach, również przeznaczonych dla dzieci.