Wyobraź sobie materiał, który jest wodoodporny, a jednocześnie pozwala na transpirację wilgoci. Marzenie? Nie tylko – takie tekstylia naprawdę istnieją, dzięki czemu narciarze mogą cieszyć się maksimum komfortu. Przykładem może być Gore-Tex. Sprawdź, jak działa ten materiał!

odzież narciarska

Dobra kurtka narciarska gwarantuje maksymalny komfort cieplny.

Przygotowanie na stok z pozoru wydaje się łatwe – wystarczy zaopatrzyć się w ciepłe i wodoodporne ubrania, i żadne temperatury czy śnieżyce nam niestraszne. Ale czy na pewno? W rzeczywistości, w przypadku ubioru narciarza czy snowboardzisty, liczy się nie tylko jakość odzieży, ale również właściwe ułożenie warstw. Bielizna termoaktywna, warstwa pośrednia, która pozwala na efektywne przepuszczanie wilgoci, i oczywiście wierzchnia warstwa chroniąca nie tylko przed temperaturami, ale i wodą, śniegiem i wiatrem – wszystkie muszą ze sobą współgrać.

Rola transpiracji wilgoci w odzieży narciarskiej

W przypadku transpiracji wilgoci, najważniejsza jest rola bielizny termoaktywnej. W przypadku zimowego ubioru przeznaczonego na co dzień, funkcja ta nie jest aż tak istotna, ponieważ to intensywny wysiłek sprawia, że dobra przepuszczalność ma znaczenie. Przy uprawianiu sportu, narciarz czy snowboardzista się poci. A jeśli pot zostanie uwięziony pod wszystkimi tymi warstwami, łatwo można się przeziębić, nie mówiąc już o powstawianiu nieprzyjemnego zapachu.

Dlatego również warstwa wierzchnia nie powinna całkowicie blokować wilgoci. Wodoodporność to jedno – ale kurtka narciarska musi również umożliwiać efektywną transpirację. Tak właśnie jest w przypadku Gore-Texu.

Gore-Tex – ze stoku w kosmos

Gore-Tex powstał w rodzinnej firmie założonej w latach pięćdziesiątych ubiegłego roku w USA. Projekt okazał się tak unikatowy, że wkrótce tkaniny zaadaptowała branża odzieży sportowej. Gore-Tex był nawet… w kosmosie. W 1981 astronauci wybrali się w podróż kosmiczną odziani w skafandry powstałe z wykorzystaniem tkaniny.

Kurtka narciarska z Gore-Tex – dlaczego tak świetnie się sprawdza?

Gore-Tex to membrana – cieniutka tkanina, którą należy połączyć z innym materiałem. Umieszczana jest ona od wewnętrznej strony, pod wierzchnią wodoszczelną i chroniącą przed wiatrem tkaniną. Membrana ta, wykonana z teflonu, ma charakterystyczną strukturę, pełną mikrootworów. Przypomina ona pory skóry. Dzięki temu, para wodna może być transpirowana na zewnątrz, ale materiał pozostaje wodoszczelny, odcinając dostęp do środka cząsteczkom wody.

kurtka narciarska

Intensywny wysiłek wymaga kurtki o dobrej transpiracji wilgoci.


Jaką kurtkę narciarską z Gore-Tex wybrać?

Dobierając idealny wariant, miej na uwadze, że na stok sprawdzą się kurtki z trzywarstwowego laminantu, czyli takie, w których uwzględniono zarówno membranę, jak również warstwę wierzchnią i podszewkę. Takie rozwiązanie gwarantuje Ci zarówno komfort cieplny, jak i wodoszczelność i efektywną transpirację. Podszewka może mieć domieszkę wełny merynosa, która ogrzewa, a jednocześnie przewodzi wilgoć.

Szukasz jakościowych kurtek narciarskich z Gore-Tex? Sprawdź ofertę naszego sklepu.