Dobór odzieży narciarskiej jest uzależniony od wielu aspektów, w tym wykorzystanych w procesie produkcyjnym tekstyliów. Zastanawiasz się, jakie tkaniny najlepiej sprawdzą się na stok? Podpowiadamy, które materiały cechują się szczególnymi właściwościami.

Narciarstwo i snowboard to sporty uprawiane w ekstremalnych warunkach – w niskich temperaturach, przy wysokim poziomie wilgoci. Wymagają one odpowiedniej odzieży, która pozwoli zachować komfort cieplny i skupić się na jeździe. Odzież narciarska powstaje z wykorzystaniem specjalistycznych materiałów – głównie tworzyw sztucznych, ale są wyjątki od tej reguły. Zastanawiasz się, które z nich cechują się szczególnymi parametrami?

Wełna merynosa

Odzież narciarska
Wełna owcza to ceniony materiał w branży odzieży narciarskiej.

Pozyskiwane z runa owiec merynoskich włókna najczęściej wykorzystuje się do szycia bielizny termoaktywnej. Zastanawiasz się, jak to możliwe, skoro wełna jest tak ,,drapiącym” materiałem? W przypadku merynosa, włókna są znacznie miększe, dzięki czemu nieprzyjemne wrażenia dotykowe można całkowicie wyeliminować. A ponadto, wełna tego gatunku świetnie grzeje i przepuszcza wodę, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie wilgoci ze skóry. Idealny materiał na bieliznę termoaktywną!

Meraklon

Tkanina o szczególnej strukturze, wykorzystywana również do szycia bielizny termoaktywnej. Co ciekawe, stosuje się ją również przy produkcji…wykładzin. Meraklon wyróżnia się zamkniętą strukturą włókien, najczęśćiej spotykanych w formie siateczki. Takia tekstura umożliwia zatrzymywanie brudu i wilgoci na zewnątrz, a jednocześnie pozwala skórze oddychać. Dodatkowo, oczka meraklonu w siatkowym wariancie materiału świetnie magazynują ciepło oddane przez użytkownika.

Polartec

Certyfikowana tkanina polarowa, ceniona z uwagi na swoje właściwości termiczne. Najczęściej wykorzystywana do produkcji swetrów i innych wariantów odzieży narciarskiej, stanowiących warstwę pomiędzy wierzchnią kurtką a bielizną termoaktywną. Oprócz komfortu cieplnego, jaki zapewnia, polartec ma jeszcze jedną istotną zaletę – lekkość. To materiała lekki jak mgiełka, który nie obciąża w nawet najmniejszym stopniu.

Gore-Tex

Gore-Tex to właściwie nie jedna tkanina, a cała ich grupa, opatrzona znakiem towarowym przez markę W.L Gore& Associates. Wykorzystuje ona innowacyjną technikę produkcji, tworząc tkaninę stworzoną do wykorzystania w ekstremalnych warunkach – w niskich temperaturach, przy intensywnym wietrze czy opadach śniegu. Tkaniny Gore-Tex nie przepuszczają wiatru i wody, a mimo to nie zatrzymują wilgoci. To właśnie to sprawia, że są tak cenione przez narciarzy, którzy często mają problem z blokowaniem jej przez jedną z warstw. Tymczasem, przy intensywnym uprawianiu sportu, pot musi zostać jakoś odprowadzony ze skóry, jeśli nie chcemy ryzykować przeziębienia.

Jak to możliwe, że Gore-Tex umożliwia odprowadzanie wilgoci, będąc jednocześnie tkaniną o tak wysokim poziomie wodoodporności? Wszystko dzięki doskonale zaprojektowanej membranie z teflonu, pełnego mikroskopijnych otworów.

W naszym sklepie znajdziesz bardzo szeroki przekrój odzieży narciarskiej produkowanej z wykorzystaniem wymienionych wyżej tkanin. Jeśli zależy CI na wysokiej jakości, sprawdź nasz asortyment!