Biegówki przez niektórych narciarzy zjazdowych są traktowane po macoszemu. Zupełnie niesłusznie – to wspaniała dyscyplina, która gwarantuje rozwój fizyczny na wielu poziomach. Sprawdź, gdzie możesz liczyć na najlepsze wrażenia przy jeździe na biegówkach.

Narty zjazdowe gwarantują zastrzyk adrenaliny, a przy tym mnóstwo frajdy. Wśród narciarzy zjazdowych wcale nie ma tak wielu miłośników nart biegowych – choć sprzęt do uprawiania obu tych dyscyplin różni się w niewielkim stopniu, same dyscypliny już tak, i to w znaczącym stopniu. Różni je dynamika, ale również możliwości w zakresie lokalizacji, a nawet rodzaj mięśni, angażowanych przy treningu.

Dlaczego warto wybrać narty biegowe?

Narty biegowe
Narty biegowe to świetny trening aerobowy.

Nawet jeśli jesteś zagorzałym zwolennikiem nart zjazdowych, biegówki możesz potraktować w charakterze rozgrzewki. To świetny trening aerobowy dla osób w każdym wieku. Wszystko dzięki temu, że jest w zasadzie bezkontuzyjny. Jazda na płaskiej powierzchni wymaga wysiłku, ale nie generuje zagrożeń porównywalnych do tych, z którymi mierzymy się na stoku.

Nie zapominajmy też o innej zalecie nart biegowych – a mianowicie swobodzie doboru tras. Biegówek można używać w zasadzie wszędzie tam, gdzie śnieg gęstą pokrywą okrył teren, jednak najlepiej oczywiście zdecydować się na wybór trasy, dedykowanej miłośnikom tej dyscypliny. Wolność jest o wiele większa, niż w przypadku wizyt na stoku – oprócz samego doboru miejsca, zaletą jest również to, że nie musisz czekać na wjazd wyciągiem. Zamiast tego, spędzasz czas na aktywności fizycznej.

Gdzie na narty biegowe?

Biegówki mają w Polsce całkiem sporo zwolenników, a nasze trasy bywają naprawdę malownicze i dobrze przygotowane. Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na przejażdżkę? Najwięcej świetnie przygotowanych tras znajduje się w rejonie Dolnego Śląska, choć na świetne tereny do uprawiania tego sportu można trafić również na Mazurach czy Roztoczu. Oto najpopularniejsze trasy w Polsce:

  • Stronie Śląskie – przygraniczne uzdrowiskowe miasteczko na Dolnym Śląsku jest doskonale znane w gronie miłośników narciarstwa biegowego;
  • Zieleniec – kolejny dolnośląski kurort, który powinien znać każdy amator biegówek;
  • Karpacz – stolica narciarstwa zjazdowego w zachodniej Polsce może poszczycić się również sporą liczbą tras biegowych.
  1. Jakuszyce – najpopularniejsze miejsce do jazdy na biegówkach

Zastanawiasz się, które miejsce w Polsce przyciąga największą ilość narciarzy biegowych? Oczywiście, słynne Jakuszyce, znane z doskonale przygotowanych tras o różnym stopniu trudności. Ośrodek znajduje się w Szklarskiej Porębie położonej w górach Izerskich. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy amatorem, w klimacie panującym w Jakuszycach nie sposób się nie zakochać.

Planujesz zakup biegówek? W naszym sklepie znajdziesz szeroki przekrój sprzętu dopasowanego do potrzeb młodszych i starszych użytkowników. Dobierz narty, które będą służyć Ci przez lata!