Koszt wyjazdu narciarskiego zależy od wielu czynników, niemniej należy brać pod uwagę, że może on nadwyrężyć rodzinny budżet. Sprawdź, ile w przybliżeniu może kosztować rodzinna eskapada narciarska i jak ograniczyć jej koszty do minimum.

Wyjazdy narciarskie nie należą do najtańszych, choć ceny wahają się w zależności od wielu czynników. Do tych, które najbardziej wpływają na końcową kwotę, należy wybór lokalizacji i miejsca noclegowego, koszt skipassu, rodzaj wyżywienia (we własnym zakresie/hotelowe/restauracyjne), dojazd na miejsce, a także decyzja o wynajmie bądź kupnie sprzętu. Nie należy również zapominać, że duży wpływ na budżet ma data wyjazdu (szczyt sezonu czy poza sezonem), bliskość stacji narciarskiej czy ilość uczestników wypadu. Dlatego niełatwo oszacować przybliżony koszt standardowego wyjazdu narciarskiego, biorąc pod uwagę, jak wiele zmiennych może na niego wpływać.

Pierwszy wyjazd najczęściej jest najdroższy – później koszty maleją.

Koszt sprzętu na wyjazd narciarski dla czteroosobowej rodziny

Mimo że nie jest to łatwe, spróbujemy dzisiaj oszacować w przybliżeniu, ile może kosztować pierwszy wyjazd czteroosobowej rodziny na narty w szczycie sezonu na tydzień. To, że wyjeżdża ona po raz pierwszy, ma oczywiście niebagatelne znaczenie, ponieważ koszty rosną zazwyczaj kilkukrotnie. Oczywiście, wiele zależy od tego, czy jej członkowie zdecydują się na wynajem, czy też zakup sprzętu.

W drugim wariancie trzeba liczyć się z kosztem około 1000 zł na osobę za samo wyposażenie – nie licząc odzieży i akcesoriów. Na rynku można znaleźć produkty z różnych półek cenowych, jednak przy założeniu tej średniej, właśnie taki minimalny koszt należy przewidzieć. Warto jednak pamiętać, że to inwestycja co najmniej na kilka dobrych lat (chyba że dzieci mają zaledwie kilka lat i wciąż dynamicznie rosną). Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z sezonowych wyprzedaży, częstych również w naszym sklepie.

Nawet jeśli zdecydujecie się na wynajem sprzętu, trzeba liczyć się z kosztem kilkuset złotych za osobę, jeśli wyjazd narciarski przewidziano na około tydzień.

Koszt skipassa na wyjazd narciarski

Kolejnym kosztem, którego nie sposób uniknąć, jest skipass. Wybierając się w Tatry, możecie wybrać karnet, uwzględniający różne ośrodki narciarskie, także na terenie Pienin i Beskidu. Cena takiego sześciodniowego karnetu to około 500-600 złotych. W przypadku dziecka cena jest nieco niższa – w granicach 400 złotych. Jeśli wybierzecie się w Sudety i zdecydujecie na jeden ośrodek, koszt skipasu może wynieść około 250-350 złotych na 6 dni dla osoby dorosłej.

Warto pamiętać, że kupując przez Internet, możesz zdobyć tańszy skipass – zniżki sięgają 40%. Standardowo – przy wyborze jednego ośrodka i wyłączeniu zniżek – przejazdy podczas wyjazdu narciarskiego dla całej rodziny przez sześć dni powinny kosztować około 1000-1500 złotych.

Ceny skipassów mogą znacząco się różnić.

Całkowity koszt wyjazdu narciarskiego dla całej rodziny

Jeśli wyjeżdżasz po raz pierwszy i zaopatrzasz się w sprzęt oraz odzież, koszt całości wraz z samym wyjazdem narciarskim może wynieść Was około 5000-6000 złotych. Może wydawać się to dość sporą sumą, jednak w rzeczywistości sprzęty są inwestycją na lata, więc w kolejnych latach wypady będą znacznie tańsze.

Koszt wyjazdu dla całej rodziny zależy w dużej mierze od wyboru kurortu.