Nie oszukujmy się – sporty zimowe to droga pasja. A jeśli współdzielą ją członkowie rodziny, koszt wyjazdu może okazać się naprawdę spory. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na ograniczenie wydatków bez obniżania jakości całego wyjazdu. Sprawdź nasze wskazówki!

Chcąc ograniczyć budżet wyjazdu, warto ostrożnie wybierać kurorty.

Są aktywności sportowe, które nie wymagają w zasadzie żadnego zaplecza, lub bardzo niewielkich inwestycji. Wystarczy wymienić choćby jogę, pilates, kalistenikę czy aerobik oraz oczywiście jogging, które można uprawiać samodzielnie, na własną rękę, w domu czy na zewnątrz. W ich przypadku inwestycja obejmuje w zasadzie wygodne buty i odzież, ewentualnie matę i niezbędne przyrządy.

Trudno takie koszty porównać z wyjazdem narciarskim, który może w sporym stopniu nadwyrężyć budżet – zwłaszcza gdy mowa o pierwszym razie. To właśnie wtedy trzeba zakupić wszystkie niezbędne sprzęty, odzież oraz akcesoria, bez których trudno wyobrazić sobie wejście na stok. Planując z namysłem wydatki i samą zimową eskapadę, możesz jednak uniknąć niektórych kosztów bądź znacznie je ograniczyć. Oto kilka naszych pomysłów!

Wybierz dobre miejsce na wyjazd narciarski

Snowboarding i narciarstwo – oprócz tego biegowego – to aktywności, których niestety nie sposób uprawiać wszędzie. Wymagane są do tego określone warunki – nie tylko pogodowe, ale również geologiczne, ponieważ tylko określona rzeźba terenu je umożliwia. W tej kwestii jesteś ograniczony do kilku miejsc w Polsce – wszystkie znajdują się oczywiście na południu kraju. Możesz jednak wybrać wśród nich takie, które nie słynie z narciarskich atrakcji, przez co koszty wyjazdu znacznie spadną.

Szukaj noclegów nieco oddalonych od stacji

Im bliżej stacji, tym wyższe koszty noclegu – ta zasada sprawdza się w większości polskich kurortów. Może warto rozważyć wybór pensjonatu czy hotelu w sąsiedniej wiosce, skoro i tak przyjeżdżasz na miejsce samochodem? Przekalkulujmy, ile będą kosztować Cię wydatki na benzynę i porównaj z różnicą w cenie pomiędzy noclegami tuż przy stacji a tymi w okolicznych miejscowościach.

Kupuj skipassy przed wyjazdem narciarskim – online

Cena wyjazdu narciarskiego zależy w dużej mierze od skipassa.

Choć większość osób wciąż zaopatruje się w skipassy na miejscu, coraz popularniejszym rozwiązaniem jest kupno online z wyprzedzeniem. W internetowych serwisach można znaleźć okazje, które obniżają koszty skipassa nawet o 40-50%.

Kupuj sprzęt na wyprzedażach ubiegłorocznych roczników

Dobór sprzętu przełożyć na czas po wyprzedażach.

To właśnie na nich można upolować prawdziwe okazje. Po sezonie wartość najnowszych modeli może spaść nawet o połowę. To właśnie tuż po zimie, wiosną i latem, sklepy internetowe ze sprzętem narciarskim – w tym również nasz – oferują najciekawsze promocje. Dlatego, jeśli interesuje Cię określony model nart, warto poczekać – na wyprzedażach ubiegłorocznych roczników najpewniej kupisz go nawet o połowę taniej. To znakomite rozwiązanie zamiast kupowania sprzętów używanych, które mogą być uszkodzone i nadwyrężone upływem czasu.