Zabezpieczanie wzroku podczas jazdy na nartach powinno być równie oczywiste, co nakładanie kasku celem ochrony głowy. Sprawdź, czy okulary mogą zastąpić gogle i jak wybrać idealną ochronę dla oczu.

Gogle i okulary – podstawowa ochrona przed UV

Podziwianie zimowych pejzaży bywa niesamowitym, wręcz transcendentalnym przeżyciem. Białe ośnieżone szczyty, gładkie stoki, błękit nieba – trudno się nie zachwycić! Niestety, często w tym zachwycie zapominamy o własnym bezpieczeństwie. A skupione promieniowanie nie tylko może narazić na szwank naszą skórę, ale również wzrok. Jak go chronić? Sposób jest prosty – gogle narciarskie. Wiele osób za nimi nie przepada. Uznają je za ciężkie, niewygodne i generalnie niepotrzebne. To ogromny błąd. Podobnie jak kask, gogle stanowią integralne wyposażenie na stoku i konieczne jest ich noszenie nie tylko w bezchmurne dni, ale również wtedy, kiedy niebo wydaje się zachmurzone. Również wtedy jesteśmy narażeni na promieniowanie UV – i to często w sporych dawkach, biorąc pod uwagę, że znajdujemy się na dość dużej wysokości.

gogle narciarskie
Brak ochrony na stoku może skutkować nawet okresową ślepotą.

Skutki nienoszenia gogli mogą być dość drastyczne – od okresowej ślepoty po zaćmę, czyli zmętnienie soczewki. To duża cena nawet za niewielki dyskomfort – choć zazwyczaj narciarze wyolbrzymiają tę kwestię, ponieważ dobrze dobrane gogle nie powinny go powodować.

Gogle, a może okulary?

Często zadawanym przez osoby początkujące pytaniem jest to, czy okulary przeciwsłoneczne mogą zastąpić gogle. Odpowiedź jest nie jest jednoznaczna. Są bowiem okulary, które są w stanie zastąpić gogle – ale zdecydowanie nie wszystkie modele się tutaj sprawdzą. A zwłaszcza te stylowe, które chętnie nosi się latem, jak awiatorki, lennonki czy klasyczne ray bany. Takie okulary może i znakomicie się prezentują – ale zdecydowanie nie zastąpią Ci pożądanej ochrony. Wszystko ze względu na ich kształt i niestabilność. Okulary, które skutecznie zastępują gogle narciarskie, zazwyczaj kupuje się w specjalistycznych sklepach. Mają one obły kształt, przylegający do policzków i skroni, dzięki czemu chronią oczy również po bokach.

gogle narciarskie
Odpowiednio dobrane okulary mogą zastąpić gogle.

Gogle i okulary – na co zwrócić uwagę?

Gogle i okulary, które sprawdzają się na nartach najlepiej, zazwyczaj wzbogacone są o powłokę ,,Anti Fog”, która reguluje zaparowywanie. Bywa ono bardzo uciążliwe dla narciarzy, ograniczając widoczność. Ważnym atrybutem są również wymienne szybki. Dzięki ich obecności w zestawie, będziesz przygotowany na każde warunki panujące na stoku. Oczywiście, warto zwrócić uwagę również na design. Dobrze dobrane okulary czy gogle będziesz przecież nosić znacznie chętniej. Nie pozwól jednak, by ich estetyka zaważyła na wyborze – najważniejsza jest funkcjonalność i najwyższy poziom ochrony przed promieniowaniem UV.