Wielu osobom spodnie narciarskie kojarzą się z obszernymi nogawkami i niezbyt modnym, choć funkcjonalnym designem. Te produkowane dzisiaj bywają jednak naprawdę estetyczne i często sprawdzają się również w przypadku aktywności innych niż sporty zimowe.

Spodnie narciarskie – jakie funkcje muszą spełniać?

Odzież narciarska musi być funkcjonalna i gwarantować użytkownikowi swobodę, która pozwoli mu na koncentrację na jeździe. Nie może krępować ruchów i uniemożliwiać wykonywania jakichkolwiek manewrów. Komfort to kryterium numer jeden – ale nie jedyne. Na stoku chcemy przecież również dobrze wyglądać. Czy w odzieży tego typu jest to możliwe? Owszem, jak najbardziej – wielokrotnie przekonywaliśmy Was o tym na naszym blogu, sugerując modne i ciekawe propozycje kurtek narciarskich czy akcesoriów. A jak jest ze spodniami narciarskimi? Czy mogą prezentować się znakomicie, a jednocześnie spełniać swoje funkcje – termoizolację, ochronę przed urazami oraz wilgocią? Jak najbardziej tak. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich doborze i w które modele warto zainwestować, jeśli chcesz wyglądać stylowo w każdych warunkach.

Spodnie narciarskie – czym różnią się od zwyczajnych?

spodnie narciarskie
Wybór spodni narciarskich zależy między innymi od poziomu ochrony przed wilgocią.

Częstym widokiem na stoku są osoby, które wybrały się na narty po raz pierwszy, mające na sobie zwyczajne spodnie. Oczywiście, nie sposób wpaść na pomysł, aby założyć na stok dżinsy czy sztruksy – materiały te w zetknięciu z zimnem i wilgocią będą sztywnieć, nasiąkać i powodować ogromny dyskomfort. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem i nie są pewne, czy będą chciały ją kontynuować, często jednak decydują się na nałożenie grubych spodni dresowych czy polarowych. Spodnie narciarskie to bowiem specjalistyczna odzież przeznaczona do konkretnego rodzaju aktywności – a więc inwestycja tego rodzaju może się nie zwrócić. Nic jednak nie zastąpi dobrych spodni narciarskich na stoku. Zwyczajny polar czy gruba bawełna nie chronią przed chłodem i wilgocią w takim stopniu, co materiały wykorzystywane do produkcji tego rodzaju odzieży. Ta zazwyczaj wyposażona jest w kilka warstw, w tym wodoszczelną membranę, a jej fason ułatwia poruszanie się na nartach.

Spodnie narciarskie – rodzaje

Obecnie na rynku można znaleźć szeroki przekrój spodni narciarskich. Wśród nich znajdują się zarówno modele klasyczne, o szerokich nogawkach, często wyposażone w szelki, jak i te bardziej innowacyjne. Przykładem mogą być designerskie spodnie Alpine, które mogą być wykorzystywane do uprawiania różnego rodzaju sportów zimowych i nie tylko. Sprawdzą się również do wspinaczki czy joggingu w chłodniejsze dni. Co je wyróżnia? Przede wszystkim fason. Na rynku dominują rozszerzane nogawki, ale nie wszyscy za nimi przepadają. Alternatywą mogą być lekko zwężane nogawki typu marchewki, zdecydowanie krótsze niż w typowych spodniach narciarskich. Fason tego rodzaju przypomina nieco legginsy.

spodnie narciarskie
Spodnie narciarskie powinny zapewniać najwyższy poziom swobody.

Spodnie narciarskie – gdzie kupić?

Przy doborze spodni narciarskich kluczowe jest sprawdzenie odporności membrany. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że odzież jest dostatecznie wodoszczelna. W naszym sklepie znajdziesz szeroki przekrój spodni idealnych zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.