Maluchy często szybko przerastają własnych rodziców w narciarskiej wirtuozerii! Aby im to umożliwić, konieczny jest oczywiście dobór odpowiedniego sprzętu, który pozwoli im poczuć się swobodnie na stoku. Na co zwrócić uwagę?

Dobór nart to niezwykle ważny element przygotowania do nowego sezonu, zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko wybiera się na stok po raz pierwszy. Każdy narciarz potrzebuje dobrze dobranego wyposażenia, aby poczuć się komfortowo i być zdolnym do wykonywania różnego rodzaju tricków i manewrów.  Sprzęt powinien być odpowiednio dopasowany do stylu jazdy, jak również wagi, wzrostu i umiejętności jego użytkownika. Narty juniorskie, podobnie jak buty i wiązania, dobiera się w podobny sposób, jak te, przeznaczone dla dorosłych. W ich przypadku warto jednak jeszcze dłużej zastanowić się nad poszczególnymi parametrami. Dzieci nie są tak wyczulone na niewygody i często nie sygnalizują, że coś jest nie tak, co może skutkować nietrafionym zakupem. Trzymając się kilku zasad, z łatwością kupisz doskonale dobrany sprzęt dla dziecka – także online.

Narty juniorskie dla najmłodszych

W przypadku doboru nart juniorskich, najważniejsza jest oczywiście długość. Maluch nie poradzi sobie na zbyt długich nartach, zwłaszcza jeśli dopiero zaczyna swoją przygodę z narciarstwem. Te przeznaczone dla dzieci w wieku 3-5 lat nie powinny przekraczać 80 cm (chyba że dziecko jest wyjątkowo wysokie w porównaniu z rówieśnikami). Dobierasz narty w sklepie stacjonarnym? Kieruj się zasadą ,,do pachy” to najbardziej miarodajna wskazówka w kontekście doboru długości. Jeśli kupujesz online, pamiętaj, aby od wzrostu malucha odjąć ok. 30 cm – w ten sposób uzyskasz idealną długość nart juniorskich dla swojego dziecka.

narty juniorskie
Narty juniorskie powinny być dopasowane do wagi i wzrostu dziecka.

Narty juniorskie dla dzieci w przedziale wiekowym 6-12 lat

W przedziale wiekowym 6-12 lat sprawy mają się już natomiast nieco inaczej. Wtedy narty, zamiast pach, mogą sięgać już barków. Jeśli dziecko pewnie czuje się już na stoku, możesz spróbować nawet z dłuższymi modelami, sięgającymi brody. To wariant dla bardziej zaawansowanych, który z pewnością przyspieszy postępy w nauce.

Narty juniorskie – najczęstsze błędy przy zakupie

Czym może skutkować kupno zbyt długich nart? Dziecko może mieć większe trudności z kontrolą nart, co nie jest wskazane zwłaszcza na początku nauki, kiedy łatwo się zniechęcić. Dlatego dla początkującego nie warto kupować dłuższych modeli, na co często decydują się rodzice, chcąc przedłużyć przydatność sprzętu. Maluchy szybko z nich bowiem wyrastają. Z kolei zbyt krótkie narty mogą generować niebezpieczeństwo wywrotek i ogólną niestabilność. Dlatego warto znaleźć złoty środek, aby zagwarantować młodemu adeptowi narciarstwa komfortowe warunki.

narty juniorskie
Pierwszy wjazd wyciągiem będzie dla dziecka ogromnym przeżyciem.

Przy doborze pamiętaj również o innym parametrach, jak na przykład lekkość. Przy swojej niewielkiej wadze, dziecko musi dysponować lekkim sprzętem, nad którym może przejąć kontrolę. To właśnie z tego względu tak ważne jest kupowanie dedykowanych dzieciakom nart juniorskich, które mają nie tylko odpowiednią długość, ale również wagę i taliowanie. Szukasz jakościowych nart juniorskich? Sprawdź ofertę naszego sklepu, gdzie znajdziesz szeroki przekrój modeli.